UKSWC Specialty Show 2016: Judge: Mr Kevin Young

All photos courtesy of J Middleton. Please do not use photos from this site without permission. If any photos are of interest please contact the Club to discuss

 

Regular Classes

Class 1: Puppy Dog (6-12 months)
1. Faolan of Silkenjoy
2. Aslan of Silkenjoy
3. Prince Caspian of Silkenjoy 
Class 2: Junior Dog (6-18 months)
1  Pengybrook Endevor Justadude 
2. 
Pengybrook Endevor Justdivine 
3. 
Starborough Storm of Swords 
Class 3: American Bred Dog
1. Kumbaya Believe in Magic
2. Morgandell Tioga 
Class 4: Bred By Exhibitor Dog
1. Kushbudar Chu Chulain 
Class 5: Limit Dog
1. Kushbudar The Heart’s Cry
2. Kushbudar Reel Around The Sun
3. Starborough Sweet Child of Mine 
Class 6: Open Dog
1. Endevor Prince of Thieves
2. Tanner’s Bayaan
3. Starborough Painter Crowe 
Class 7: Veteran Dog
1. Tanner’s Antek 

Unbeaten Winners from classes 1 – 7 to compete for Winners Dog
Winners Dog: Kushbudar The Heart’s Cry                      
Reserve Winners Dog: Kushbudar Chu Chulain

 
Class 8: ISWS Champion Dog
1. ISWS & UKC Ch Allagante Winsome Riveria 

Class 9: Puppy Bitch (6-12 months)
1. Winsome’s In Vogue
2. Fay of Silkenjoy 
Class 10: Junior Bitch (6-18 months)
1. Pengybrook Endevor Justaminx
2. Pengybrook Endevor Justamayzin
3. Starborough Song of Ice and Fire 
Class 11: American Bred Bitch
1. Asgard’s Trudy McFuzz
2. Kristull Halona Silkenjoy
3. Kumbaya Kismet Starborough
4. Kumbaya Ceekin Aurelia 
Class 12: Bred By Exhibitor Bitch
1. Kushbudar Countess Caithleen
2. Starborough Smoke Gets ‘n’ Your Eyes
3. Morgaine of Silkenjoy 
Class 13: Limit Bitch
1. Kushbudar Whispering Winds at Variare
2. Kushbudar Na Sidhe
3. Solo’s K-C Classic Prank
4. Tanner’s Bayra 
Class 14: Open Bitch
1. Endevor Veleta
2. Starborough Stairway to Heaven 
Class 15: Veteran Bitch
No Entries
 
Unbeaten Winners from classes 9 – 15 to compete for Winners Bitch
Winners Bitch: Kushbudar Countess Caithleen  
Reserve Winners Bitch: Kushbudar Whispering Winds at Variare

 
Class 16: ISWS Champion Bitch
1. ISWS CH, SLO W-10 Firesmoke Spirit of Endevor
 
Specials:

Best in Specialty Show:                          Kushbudar Countess Caithleen               
Best of Winners:                                    Kushbudar Countess Caithleen                        
Best Opposite Sex to BISS:                     Kushbudar The Heart’s Cry   
Best Puppy in Specialty Show:                 Faolan of Silkenjoy
Best Junior in Specialty Show:                 Pengybrook Endevor Justadude
Best American Bred in Specialty Show:    Kumbaya Believe in Magic
Best Bred by Exhibitor in Specialty Show: Kushbudar Countess Caithleen                   
Best Veteran in Specialty Show:              Tanner’s Antek  

 

Kevin Young critique.  
Please click 'Critique' opposite to view.
Critique 75.9 KB
Boston Specialty Show 2016: Judge: Mr Ray Morland

All photos courtesy of J Middleton. Please do not use photos from this site without permission. If any photos are of interest please contact the Club to discuss

 

Regular Classes

Class 1: Puppy Dog (6-12 months)
1. Faolan of Silkenjoy
2. Prince Caspian of Silkenjoy
3. Aslan of Silkenjoy  
Class 2: Junior Dog (6-18 months)
1. Starborough Storm of Swords
2. Pengybrook Endevor Justadude
3. Pengybrook Endevor Justdivine 
Class 3: American Bred Dog
1. Kumbaya Believe in Magic
2. Morgandell Tioga 
Class 4: Bred By Exhibitor Dog
1. Kushbudar Chu Chulain 
Class 5: Limit Dog
1. Kushbudar The Heart’s Cry
2. Starborough Sweet Child of Mine
3. Kushbudar Reel Around The Sun 
Class 6: Open Dog
1. Tanner’s Bayaan
2. Endevor Prince of Thieves
3. Starborough Painter Crowe 
Class 7: Veteran Dog
1. Tanner’s Antek 

Unbeaten Winners from classes 1 – 7 to compete for Winners Dog
Winners Dog: Kumbaya Believe in Magic          
Reserve Winners Dog: Faolan of Silkenjoy

 
Class 8: ISWS Champion Dog
1. ISWS & UKC Ch Allagante Winsome Riveria
 
Class 9: Puppy Bitch (6-12 months)
1. Winsome’s In Vogue
2. Fay of Silkenjoy 
Class 10: Junior Bitch (6-18 months)
1. Pengybrook Endevor Justaminx
2. Pengybrook Endevor Justamazin
3. Starborough Song of Ice and Fire 
Class 11: American Bred Bitch
1. Kumbaya Kismet Starborough
2. Kumbaya Ceekin Aurelia
3. Kristull Halona Silkenjoy 
Class 12: Bred By Exhibitor Bitch
1. Kushbudar Countess Caithleen
2. Starborough Smoke Gets ‘n’ Your Eyes 
Class 13: Limit Bitch
1. Tanner’s Bayra
2. Kushbudar Whispering Winds at Variare
3. Kushbudar Na Sidhe
4. Solo’s K-C Classic Prank 
Class 14: Open Bitch
1. Endevor Veleta
2. Asgard’s Trudy McFuzz
3. Starborough Stairway to Heaven 
Class 15: Veteran Bitch
No Entries
   
Unbeaten Winners from classes 9 – 15 to compete for Winners Bitch
Winners Bitch: Tanner’s Bayra
Reserve Winners Bitch: Endevor Veleta

 
Class 16: ISWS Champion Bitch
1. ISWS CH, SLO W-10 Firesmoke Spirit of Endevor
 
Specials:
Best in Specialty Show:                          Kumbaya Believe in Magic                     
Best of Winners:                                    Kumbaya Believe in Magic                                 
Best Opposite Sex to BISS:                     Tanner’s Bayra 
Best Puppy in Specialty Show:                Faolan of Silkenjoy
Best Junior in Specialty Show:                Starborough Storm of Swords    
Best American Bred in Specialty Show:    Kumbaya Believe in Magic
Best Bred by Exhibitor in Specialty Show: Kushbudar Countess Caithleen                   
Best Veteran in Specialty Show:              ISWS CH, SLO W-10 Firesmoke Spirit of Endevor

Ray Morland critique.  
Please click 'Critique' opposite to view.
Critique 148 KB